Swoje zainteresowania naukowe koncentruje równocześnie na rynku szkolnictwa wyższego i społecznej odpowiedzialności.
Ponieważ nauki społeczne nie rządzą się prawami matematycznymi suma tych dwóch pól zainteresowań daje różnorodne tematy badawcze.
Wśród zainteresowań Marcina Geryka można wyróżnić trzy główne obszary:
-rolę uczelni w nowoczesnym społeczeństwie;
-społeczną odpowiedzialność uczelni;
-strategie zarządzania uczelnią.
W swoim dorobku ma publikacje m.in. na temat:
-strategicznego zarządzania uczelnią;
-roli interesariuszy w szkolnictwie;
-komunikacji w zarządzaniu uczelnią;
-otoczenia uczelni;
-kapitału intelektualnego uczelni;
-ISO.
Od 2015 r. Marcin Geryk realizuje projekt badawczy pt. „ Ginący sektor. Uczelnie niepubliczne w Polsce”, mający na celu uchwycenie zmian zachodzących w sektorze uczelni niepublicznych.
W latach 2007-2010 był kierownikiem projektu badawczego pt. „Społeczna odpowiedzialność uczelni w percepcji interesariuszy”, finansowanego przez Wyższą Szkołę Zarządzania w Gdańsku (obecnie Wyższą Szkołę Zdrowia w Gdańsku), którego celem było zbadanie pozycji i roli społecznej odpowiedzialności w procesie zarządzania uczelnią.
W latach 1999-2004 badał zjawiska i procesy zachodzące w sektorze niepublicznego szkolnictwa wyższego. Przeanalizowaniu uległy finanse uczelni, w tym przychody, koszty, wynik finansowy oraz jednostkowy koszt kształcenia. Dodatkowo przeprowadzono badania ankietowe na próbie 100 przedstawicieli władz uczelni niepublicznych (z 304 istniejących wówczas na rynku).